کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور چیست؟

وسیله ای که به منظور ایجاد ارتباط بین منبع تغذیه و بار مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یک وسیله برقی کنترلی الکترومکانیکی شناخته می شود، کنتاکتور است. این ابزار در کاربردهای مختلف به تعدادی کنتاکت متصل می‌شوند و دارای سه بخش اصلی به نام های بویین، کنتاکت و محفظه است.

این نوع کلید مغناطیسی در بسیاری از موارد به عنوان استارتر و برای روشن و خاموش کردن تجهیزات برقی مانند ترانسفورماتور و… به کار برده می شود. اندازه جریان در این وسیله بالا بوده و توسط یک مدار کنترل می‌شود.

سیم پیچ یا بوبین کنتاکتور

سیم پیچ یا بویین موجود در کنتاکتور بر روی هسته الکترومغناطیسی آن پیچیده می شود و مانند یک آهنربای الکتریکی و یا الکترومگنت عمل می کند. دو بخش ثابت و متحرک سیم پیچ به وسیله یک فنر به یکدیگر متصل می شوند. به قسمت متحرک میله ای متصل می شود که با عنوان بویین نامیده می شود و زمانی که بویین از فنر نیروی بیشتری داشته باشد، کنتاکت ها به هم متصل می شوند و در غیر این صورت از یکدیگر جدا می شوند.

بخش دیگر این کلید مغناطیسی محفظه یا بدنه است که از بخش های داخلی آن محافظت می کند. محفظه بخش‌های داخلی و کنتاکت‌ها را در برابر شرایط محیطی مختلف و گرد و غبار عایق می‌کند و معمولا از پلاستیک، سرامیک و یا باکالیت ساخته می‌شود.

کنتاکت‌ها مهمترین بخش در کنتاکتور است که تمام جریان بار از این بخش عبور می‌کند. مواد مورد استفاده برای ساخت کنتاکت‌ها بایستی دارای مقاومت بالایی در برابر قوس پایدار و جوش داشته باشد و به صورت کنتاکت قدرت، کنتاکت کمکی و فنر کنتاکت قابل تجزیه هستند. در جریان های پایین کنتاکت ها از اکسید کادمیوم نقره و نیکل و در جریان های بالا از اکسید قلع نقره ساخته می شوند.

نحوه عملکرد کنتاکتورها

هنگامی برق در داخل کنتاکتور جریان پیدا می کند، بویین برق دار می شود و یک میدان مغناطیسی به وجود می آید. این میدان باعث حرکت در آرمیچر می شود و مداری که بین کنتاکت های ثابت و متحرک وجود دارد، باعث می شود تا جریان به وسیله کنتاکت ها به بار منتقل شود و این کلید مغناطیسی به وسیله یک کنتاکت بسته می شود. به همین ترتیب زمانی که جریان قطع شود، بویین نیز بی برق شده و مدار باز می‌شود.کنتاکتوردر واقع در این وسیله، کنتاکت ها به منظور باز و بسته شدن طراحی می شوند. به طوری که کنتاکت های متحرک به کنتاکت های ثابت برخورد می کنند و به سمت بالا جهش پیدا می کنند.برای جلوگیری از سرعت این جهش ها می توان از اتصالات دو راهه برای این وسیله استفاده کرد. همچنین برای کاهش هزینه های برق مصرفی نیز می توان از مدارات اقتصادی در ساخت این وسیله استفاده کرد.

انواع کنتاکتور

انواع کلیدهای مغناطیسی بر اساس شرایط کاری آن و نوع مصرف کننده تعیین می شوند. این وسیله ولتاژهای مختلفی در جریان های مشخص دارد.

در واقع با توجه به نوع باری که به کنتاکت ها متصل می شود و نوع ولتاژ بویین، کنتاکتور دارای انواع مختلفی است. بنابراین هنگام انتخاب و خرید آن بایستی به این مشخصات دقت کرده و متناسب با آن خرید را انجام داد.کنتاکتورها بر اساس  جریان های AC و DC تولید و طبقه بندی می شوند. از جریان های AC نمی توان در جریان های DC استفاده کرد. چرا که باعث اتصال در مدار فرمان می شود.

معمولا در یکی از قسمت های این وسیله و بر روی یک لیبل، تمامی مشخصات مربوطه و نوع آن نوشته می شود و با بررسی این لیبل می توان نوع کنتاکتور را تشخیص داد.در کنتاکتورهای AC از یک حلقه اتصال کوتاه به منظور جلوگیری از ایجاد لرزشی که در فرکانس برق به وجود می آید استفاده می شود. با استفاده از این حلقه بسته می توان نوسانات حاصل از لرزش و صدای هسته متحرک را از بین برد.

در کنتاکتورهای DC به دلیل عدم وجود حلقه هیسترزیس و همچنین نبود مشکل لقی در این حلقه، صدا و یا لرزش وجود ندارد. علاوه بر این در جریان های DC، میدان مغناطیسی که در بویین به وجود می آید نسبت به جریان های AC از قدرت و صدای کمتری برخوردار است. بنابراین می توان گفت قدرت کششی در جریان های AC بیشتر بوده و صدای به وجود آمده از قطع و وصل آن نیز بیشتر خواهد بود.

نتیجه گیری

کنتاکتور یا کلید مغناطیسی نسبت به کلیدهای دستی، دارای مزایای مختلفی است. کنترل مصرف کننده از راه دور، کنترل مصرف کننده از چند محل، سرعت بالا در قطع و وصل کلید و استهلاک کم آن، طول عمر بالا، حفاظت مطمئن تر و کامل و… از مزایای این وسیله هستند. علاوه بر این برای مراحل مختلف کار مصرف کننده می توان مدار فرمان اتوماتیک مناسبی را طراحی کرد. همچنین مدار راه اندازی این وسیله را می توان طوری طراحی کرد که هنگام قطع برق، مدار نیز قطع شود و برای شروع دوباره کار، نیاز به استارت داشته باشد. بنابراین از خطراتی که هنگام وصل ناگهانی جریان ممکن است به وجود بیاید، جلوگیری می‌شود.


در صورتی که قصد خرید تجهیزات برقی یا تجهیزات روشنایی را دارید، می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید:

۰۲۱۸۸۳۲۴۹۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *