کلید اتوماتیک

کلیدهای اتوماتیک کدامند؟

کلید های اتوماتیک به نوعی از کلید صنعتی گفته می شود که کاربرد این کلید ها در صنعت برق بوده و برای قطع و وصل جریان برق به صورت اتوماتیک و یا دستی به کار می روند. کلید های اتوماتیک معمولا برای حفاظت از تجهیزات برقی مانند تاسیسات روشنایی، ماشین های صنعتی و از قبیل این موارد در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار استفاده می شود. امروزه حفاظت از تجهیزات و ماشین آلات صنعتی به امری مهم و ضروری تبدیل شده است از آنجا که قیمت این گونه وسایل زیاد می باشد نیاز است تا اقدامات لازم در جهت ایمنی و حفاظت از آن ها صورت گیرد که یکی از موارد پر کاربرد جهت انجام این کار استفاده از کلید های اتوماتیک می باشد.

در ساختار کلید های اتوماتیک معمولا از انواع رله ها استفاده می شود که در نتیجه به کمک رله توانایی قطع و وصل کردن اتوماتیک جریان برق را خواهند داشت. در حال حاضر این کلید ها بسته به نیاز و موارد استفاده در انواع و اقسام گوناگونی تهیه و تولید می شوند که در این مطلب ما به بررسی این کلید ها می پردازیم.

کلید های اتوماتیکانواع کلید های اتوماتیک

تهیه و تولید کلید های اتوماتیک به نسبت ولتاژ کاری این کلید ها انجام می پذیرد که به دو دسته کلید های فشار ضعیف و کلید های فشار قوی دسته بندی می شوند.

استفاده از کلید های فشار ضعیف برای مواردی انجام می شود که ولتاژ و جریان برق سیستم پایین باشد و بالعکس بکارگیری کلید های فشار قوی برای مواردی صورت می گیرد که ولتاژ و جریان سیستم بالا باشد. به عبارت کلی نمی توان از کلید های فشار ضعیف برای ولتاژ های بالا و از کلید های فشار قوی برای ولتاژ پایین استفاده نمود.

  1. کلید های فشار ضعیف

موارد استفاده از این نوع کلید های اتوماتیک در انواع تابلوهای برق و برخی دستگاه های صنعتی که با ولتاژ و جریان فشار ضعیف کار می کنند می باشد. برق فشار ضعیف در شبکه برق رسانی کشور به برقی گفته می شود که ولتاژ آن ۲۳۰ یا ۴۰۰ ولت باشد که معمولا این نوع برق با ولتاژ ۲۲۰ تک فاز و ۳۸۰ ولت سه فاز شناخته می شود. کلید های اتوماتیک فشار ضعیف در مدل های کلید محافظ جان، مینیاتوری، محافظ موتور، کمپکت و هوایی ساخته می شوند.

  • کلید محافظ جان

این نوع از کلید های فشار ضعیف همانطور که از نام آن مشخص است برای محافظت از جان افراد در برابر برق گرفتگی تولید می شود. کلید محافظ جان در دستگاه های صنعتی و منازل و اداره جات استفاده می شود و نحوه کار این کلید به این صورت می باشد که در صورت عبور جریان برق در اثر اتصال یک فاز به بدنه یک دستگاه این کلید فورا برق عبوری را قطع کرده و از برق گرفتگی شخص جلوگیری به عمل می آورد. یکی دیگر از فواید این کلید را می توان جلوگیری از آتش سوزی در تجهیزات الکتریکی در نتیجه عبور جریان نشتی عنوان نمود.

  • کلید مینیاتوری (فیوز)

کلید مینیاتوری یکی دیگر از کلید های اتوماتیک بوده که از آن بیشتر با نام فیوز یاد می شود و معمولا در تمامی سیستم های برق کشی حتما باید استفاده شود و یک نیاز ضروری می باشد. کلید مینیاتوری اصولا در اول هر سیستم برق رسانی در منازل، اداره جات و صنعت به کار گرفته می شود. نحوه کار این کلید به این صورت بوده که در صورت بروز اتصال کوتاه و یا اضافه بار فورا مدار را قطع می کند تا از آسیب جدی و سوختن وسایل الکتریکی جلوگیری شود.

این کلید در دو نوع کندکار (قطع با فاصله) و تندکار (قطع سریع) ساخته می شود که نوع کندکار آن با حرف B شناخته می شود و برای مصارف روشنایی منازل و اداره ها به کار می رود و نوع کندکار آن که با حرف C معرفی می گردد برای حفاظت و راه اندازی موتور ها که نیاز به جریان راه اندازی بیشتری دارند استفاده می شود.

  • کلید محافظ موتور

کلیدهای اتوماتیکیکی دیگر از انواع کلید های اتوماتیک نوع محافظ موتور می باشد که از این کلید برای حفاظت و جلوگیری از آسیب رسیدن به موتور های در حال کار استفاده می شود که در ساختمان این کلید از رله های حرارتی بهره گرفته شده است.

  • کلید کمپکت

کلید کمپکت یکی دیگر از کلید های ساخته شده برای برق فشار ضعیف می باشد که این کلید همانند سایر کلید ها وظیفه قطع و وصل برق را به صورت اتوماتیک بر عهده دارد. کاربرد این کلید برای جلوگیری از اضافه بار بوده همچنین برخی دیگر از قابلیت های این کلید حفاظت از مدارات الکتریکی در مقابل اتصال به زمین، حفاظت موتور و ژنراتور می باشد.

  • کلید هوایی

یکی دیگر از کلید های اتوماتیک نوع هوایی آن می باشد که استفاده از این کلید برای آمپر های بالا کاربرد دارد و در ورودی تابلوهای برق به کار می روند. این کلید در دو نوع مختلف تولید می شود که شامل  NT و NW بوده و همچنین یکی از قابلیت های کاربردی این نوع کلید مجهز بودن آن به سیستم اطفای جرقه توسط هوای آزاد می باشد.

 

  1. کلید فشار قوی

کاربرد کلید های فشار قوی در سیستم های برق رسانی و شبکه های توزیع می باشد که استفاده از آن بسیار مهم و ضروری می باشد. برق فشار قوی به برقی گفته شده که ولتاژ آن ۶۳ و ۱۳۲کیلو ولت باشد و معمولا در شبکه های انتقال و توزیع کاربرد دارد. کلید فشار قوی با مدل دژنکتور تولید می شود.کلیدهای اتوماتیک

  • دژنکتور

یکی دیگر از کلید های اتوماتیک دژنکتور می باشد که در ولتاژ های بسیار بالا کاربرد دارد. این کلید قابلیت قطع و وصل کردن جریان برق را به صورت اتوماتیک دارد و علاوه بر آن می تواند انواع قوس های الکتریکی در اثر اتصال کوتاه را رفع کند.


برای خرید تجهیزات برقی و تجهیزات روشنایی می‌توانید به فروشگاه اینترنتی سسکو مارکت مراجعه کنید. همچنین برای مشاوره و راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۸۳۲۴۹۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *