سوختگی فیوز

آشنایی با عوامل مهم در تشخیص سوختگی فیوز مینیاتوری

تشخیص سوختگی فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری یکی از تجهیزات برق کشی ساختمان است که امروزه در صنعت برق کاربرد بسیار بالایی دارد. فیوزهایی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند، با هر بار پریدن غیر قابل استفاده بودند. اما امروزه با تشخیص سوختگی فیوز مینیاتوری به دلیل کیفیت بالای این نوع فیوزها، نیاز به تعویض نیست و معمولا با تعمیر قابل استفاده می‌شوند.

فیوزهای مینیاتوری انواع مختلفی دارند و معمولا برای هر دستگاه برقی، فیوز متناسب با آن استفاده می شود.

این نوع فیوزها بر اساس تعداد پل و سرعت قطع تقسیم بندی می شوند. برای انتخاب فیوز مینیاتوری مناسب بایستی به نوع کاربرد آن و نوع حفاظتی که مورد نیاز است توجه داشت.

وجود فیوز مینیاتوری در سیستم برق رسانی ساختمان ها ضروری است. چرا که عدم وجود فیوز باعث می شود تا جریان شدید به وسایل برقی منزل مانند تلویزیون، یخچال، کامپیوتر و… آسیب وارد کند.

این موضوع گاهی ممکن است باعث آتش سوزی و خطرات مالی و جانی شود. بنابراین فیوز باعث قطع جریان شدید شده و مانع از آسیب رسیدن به وسایل برقی می‌شود.

عوامل مهم در خرابی و تشخیص سوختگی فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری یکی از قسمت‌های مهم در سیستم برق رسانی و مدار الکتریکی محسوب می‌شود. همچنین به عنوان محافظت کننده از سیستم‌های روشنایی، دستگاه‌های برقی، سیم، کابل و… در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه شناخته می‌شوند.

هنگامی که این نوع فیوزها دچار خرابی می شوند به منظور تشخیص سوختگی فیوز مینیاتوری بایستی افراد با تجربه در زمینه برق وارد عمل شوند. چرا که حوزه برق و الکتریک، حوزه‌ای جدی و خطرناک است و تشخیص نادرست می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به بار آورد.

یکی از مواردی که در تابلوهای برق به وفور رخ می‌دهد خرابی فیوز مینیاتوری است. خرابی فیوز ممکن است به دلیل استفاده از لوازم غیر استاندارد و تقلبی موجود در بازار رخ دهد. توصیه ما به شما خرید از یک فروشگاه یا برند معتبر برای تجهیزات برقی است.

برای این منظور می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید: عوامل موثر در خرید تجهیزات برقی

خرابی فیوز باعث می‌شود تا در مدار برقی ساختمان مشکل به وجود بیاید و ساختمان با خاموشی مواجه شود. به منظور تشخیص خرابی یا تشخیص سوختگی فیوز مینیاتوری، به یک آمپرمتر نیاز است. آمپرمتر می‌توانید میزان جریان عبوری از فیوز اندازه‌گیری کند.سوختگی فیوز مینیاتوری

مقدار جریانی که هر فیوز می تواند از خود عبور دهد و برای آن مجاز است، روی فیوز نوشته شده است. با مقایسه عدد نوشته شده و عدد آمپرمتر می توان تشخیص داد که جریان عبوری مجاز است.

یکی دیگر از عواملی که به وسیله آن می‌توان تشخیص داد که فیوز مینیاتوری خراب یا سوخته است، قرار نگرفتن فیوز روی حالت on است. در این حالت هر چه فیوز بر روی on قرار داده شود، به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

این عامل بایستی توسط برقکار حرفه‌ای مورد بررسی قرار گیرد. ممکن است مشکل پیش آمده به دلیل اتصال کوتاه قوی باشد که باعث شده فیوز قطع شود و سیستم داخلی آن نیز خراب شود.

همچنین یکی از موارد تشخیص سوختگی فیوز مینیاتوری، صدای آن است. هنگامی که فیوز می سوزد، صدای سوختن آن به راحتی شنیده می شود و همچنین سیستم برق رسانی نیز به طور کامل قطع می گردد.

اتصالات موجود در وسایل برقی مانند کولر گازی و… و سیم‌های ورودی و خروجی بایستی به طور کامل بررسی شوند. چرا که در صورت خراب یا شل بودن باعث ایجاد گرما می‌شوند و این گرما نیز می تواند باعث خرابی و سوختن فیوز شود. علاوه بر این دستگاه ها و وسایل برقی که برق آنها از فیوز عبور می کند نیز بایستی با توان فیوز هماهنگ باشند. اگر دستگاه ها جریان برق زیادی مصرف می کنند و این با توان فیوز مینیاتوری هماهنگ نباشد، احتمال داغ شدن فیوز و در نهایت سوختن آن بالا می رود.

یکی دیگر از عواملی که می تواند در تشخیص سوختگی فیوز مینیاتوری کمک کند، فرسودگی قطعات داخلی فیوز است. چرا که هر وسیله‌ای دارای عمر مفید است و در صورت استفاده نادرست از آن این عمر مفید کاهش پیدا می‌کند. فیوز مینیاتوری به دلیل عبور جریان برق بالا از خود، دچار فرسودگی و خرابی می‌شود. همچنین نصب تابلو برق و فیوز مینیاتوری در جای نامناسب و گرم نیز می‌تواند باعث داغ شدن و خرابی زودتر فیوز شود.

تعویض فیوز مینیاتوری

پس از تشخیص سوختگی فیوز مینیاتوری و اطمینان از خرابی آن بایستی آن را تعویض کرد و فیوز مینیاتوری متناسب با سیستم برق رسانی ساختمان را انتخاب و نصب کرد. این کار بایستی توسط فرد باتجربه و فعال در زمینه برق انجام شود.

قبل از انجام این کار باید اطمینان داشت که منبع تغذیه تابلو برق و سیستم برق رسانی ساختمان قطع است. همچنین باید مطمئن بود که فیوز مینیاتوری صحیح و درست انتخاب شده و متناسب با سیستم است.

دستگیره موجود فیوز مینیاتوری بایستی در حالت خاموش قرار گیرد تا ایمنی لازم در هنگام نصب وجود داشته باشد.

فیوز بایستی با میله در تابلو برق هم‌تراز باشد و آن طوری شیب داده شود که گیره نگهدارنده در آن به نوار پلاستیکی در تابلو متصل شود. پس از آن فیوز به سمت تابلو برق کشیده شود تا با سایر کلیدها هم تراز باشد.


برای خرید محصولات و تجهیزات برقی و تجهیزات روشنایی می‌توانید به فروشگاه اینترنتی سسکو مارکت مراجعه کنید یا با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید:

۰۲۱۸۸۳۲۴۹۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *